Богата, посна карамел торта: Десерт за убави празници

Богата, посна карамел торта: Десерт за убави празници

Неодолива комбинација од карамел и зимско овошје!

Состојки:

 • 600 гр мелени посни бисквити
 • 100 гр цели посни бисквити
 • 5 лажици шеќер за пудинг
 • 100 гр шеќер за чај
 • 200 гр шеќер во прав (4 лажици за маргарин и 4 за ореви)
 • 400 гр мелени ореви
 • пудинг од карамел
 • 100 гр растопено чоколадо
 • 300-400 гр посен шлаг
 • 600-700 гр киви
 • сок од 4 портокали
 • 500 гр посен маргарин
 • 1 л вода
 • 2 кесички ванилин шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*