Фиља – косовски традиционален специјалитет (Видео)

Фиља – косовски традиционален специјалитет (Видео)

Фиља е пита која се подготвува на традиционален начин во Косово.

Се подготвува слично на тестото за палачинки, а филот е од кајмак.

Многумина кои имале прилика да го пробаат овој специјалитет биле воодушевени. Пробајте го и вие.

Оваа пита не е баш едноставна за подготовка, а потребно е да издвоите и време, земајќи во предвид дека се пече под сач околу три часа и се состои од 8 слоеви тесто.

Брашното и солта се соиденуваат и се прави тесто кое се одвојува на делови кои се развлекуваат. Секоја кора се премачкува со сирење, кајмак и путер, а секој слој се пече поединечно.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*