Во само 100 грама има повеќе витамин Ц од портокалот – Зеленчук кој е „крал на зимата”

Во само 100 грама има повеќе витамин Ц од портокалот – Зеленчук кој е „крал на зимата”

Освен што е хранлив, карфиолот кој е „крал на зимата”, а помага и за детоксикација на организмот.

Го чува целокупното здравје на кардиоваскуларниот систем, а се смета за ефикасен и за превенција на рак.

Поради малиот број на калории помага и за слабеење.

КАКОВ Е СОСТАВОТ НА КАРФИОЛОТ:

Во својот состав карфиолот има повеќе калиум, фосфор, бакар, манган и магнезиум.

Претставува драгоцен извор на витамин Ц. Во 100 грама карфиол има 80 проценти од препорачаната дневна доза на овој витамин.

Содржи и витамин К, како и Б комплекс.

Ако сте загрижени за калориите, ова е супер вест за вас. Во 100 грама карфиол има само 26 калории.

Тоа е идеален зеленчук ако се обидувате да стопите калории.

КАКО ПОМАГА:

Карфиолот е зеленчук кој помага за работата на срцето, делува како превентива за најтешките болести, а штити и од негативните ефекти на стресот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Запечен карфиол деликатес

Печен карфиол: Толку добро, вкусно и едноставно јадење

Мусака од карфиол

Одлична салата од карфиол

Похован карфиол

Карфиолот заштитник на зимата

Запечен крцкав карфиол

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*