Мали зрнца полни здравје – Користете ги како сок или чај

Мали зрнца полни здравје – Користете ги како сок или чај

Иако овие зрнца не ви паѓаат прво напамет кога ќе ви се пријаде овошје, аронијата изобилува со здравје и треба почесто да ја имаме во секојдневната исхрана.

Аронијата може да издржи и на многу ниски температури, има многу витамини како Ц, А, Е, Б2, Б6, кои се многу корисни за нашиот организам.

Го има и реткиот витамин П, содржи и калиум, калциум, манган, фосфор, железо, а помага за превенција од многу болести, но и при состојби како главоболка, мигрена, намалување на висок крвен притисок…

Ја поттикнува правилната работа на желудникот, придонесува за намалување на шеќерот во крвта, за правилна работа на штитната жлезда, а има и антиканцерогено дејство.

Помага за еластичност и здравје на кожата, но ја спречува и појавата на брчки.

Се препорачува да ја користат и лицата со дијабетес.

Користете ја свежа, или, пак, како сок, чај или додаток во исхраната. Како и да ја консумирате, нема да погрешите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета, здраво срце, висок притисок

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*