Само 2 состојки во 2 потези: Посни пралине со лешник

Само 2 состојки во 2 потези: Посни пралине со лешник

Највкусните домашни пралине колачиња кои ќе ги подготвите за миг!

Состојки:

  • 500 гр чоколадо
  • 250 гр лешници

Начин на подготовка:

  1. Растопете чоколадо на пареа и со смесата премачкајте калапи за пралине, потоа оставете во фрижидер да стегнат.
  2. Кога ќе стегнат, повторете ја постапката уште еднаш и исто така оставете во фрижидер.
  3. Измешајте го остатокот од чоколадото со ситно сечкани лешници и наполнете ги калапите.
  4. Остатокот од растопеното чоколадо прелијте го во калапот како би се формирал „поклоп“ за колачињата. Оставете ги во фрижидер да преноќат.
  5. Послужете наредниот ден и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*