Најбрзиот и најздрав десерт: Чиа пудинг

Најбрзиот и најздрав десерт: Чиа пудинг

Десерт, богат со антиоксиданси, витамини и минерали…

Состојки:

  • 4 лажици чиа семе
  • половина банана
  • 1 лажица какао
  • 1 лажичка мелено ленено семе
  • 200 мл овесно млеко
  • цимет по желба

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете ја бананата со вилушка, додајте чиа семе, какао и мелено ленено семе.
  2. Налијте овесно млеко и добро измешајте.
  3. Чиа пудингот правете го навечер за наутро, во тегличка/чаша од 250 до 300 мл.
  4. Украсете по желба, на пример со кругови банани…

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*