Ставете бадеми во вода и изедете ги следното утро – Вака делуваат

Ставете бадеми во вода и изедете ги следното утро – Вака делуваат

Бадемите се многу вкусни, но истовремено здрави и богати со витамини Е, цинк, магнезиум и калциум…

Доволни се само 4-5 бадеми секој ден за подобрување на нашето здравје и повеќе енергија во текот на денот.

Ставете неколку непечени и несолени бадеми во вода и оставете ги преку ноќ да отстојат. Следното утро изедете ги. Можете овој рецепт да го правите и консумирате секој ден.

Добри се за мозокот и за мозочните функции, за недостаток на енергија, за регулирање на холестеролот, за притисокот и за коските.

Помагаат и со своето антиканцерогено дејство.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица

Кашест сок од кајсии