Салата со прокељ: За сите љубители на зеленчук (Видео)

Салата со прокељ: За сите љубители на зеленчук (Видео)

Здрава мешана салата со прокељ за обожавателите на сите видови зеленчук.

Состојки:

 • 200-300 гр прокељ
 • 300 гр компири
 • 1 главица кромид
 • 1 поголем морков
 • 1 црвена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • малку карфиол
 • масло
 • оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Сварете компири, морков, прокељ и карфиол. Компирите и морковот исечете ги на коцки. Пиперката исечкајте ја на ситно, а прокељот, доколку е голем, на половина. 
 2. Кромидот исечкајте го на парчиња, а лукот на ситно. Сè посолете, закиселете по вкус и ставете масло. Сè измешајте. Салата е готова и можете да ја аранжирате по желба. Толку здрава, а толку вкусна!

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*