Посна пита со ориз

Посна пита со ориз

Предлог за совршен посен ручек…

Состојки:

  • 1/2 кг кори
  • масло
  • праз
  • 200 гр ориз
  • 1 морков
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Згответе ориз додека не испари сета вода. На масло пропржете сечкан праз и ситно сечкан морков, додајте бибер и сол. Измешајте ги оризот, празот и морковот. 
  2. Првата кора раширете ја на маса, малку намастете ја па ставете друга кора и премачкајте со малку фил, потоа ставете трета и четврта и нив премачкајте ги… Составете ги страните и свиткајте во ролат. Така правете додека не го потрошите материјалот. 
  3. Преку ролните премачкајте малку масло и печете на 200 степени околу 35 минути. На половина од печењето покријте со фолија.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*