Нема да се разболите на кочан ладното време – Не ја фрлајте кората од оваа овошка

Нема да се разболите на кочан ладното време – Не ја фрлајте кората од оваа овошка

Многу често правиме голема грешка со тоа што ја фрламе кората од многу овошја, а таа кај дел од нив е најздрава и помага за многу болести и состојби.

Ако ве мачи болка во грлото или имате кашлица, лекот е пред вас и чини многу малку пари, а се наоѓа во кората од мандарина.

Еве го рецептот:

Измелете 50 грама кора од мандарина која претходно добро сте ја измиле и ставете ја во тегла. Потоа прелијте ја со чаша 40 процентен алкохол. Теглата добро затвотрете ја и оставете ја да отстои една недела на темно место.

После една недела може да конзумирате од лекот и тоа по една лажичка после јадење. Веднаш по ова изедете и лажица мед.

Нема да се разболите и закашлате.

Напоменуваме дека овој рецепт не е наменет за деца до 18 години бидејќи содржи алкохол!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кората од мандарина лекува

Бананата нема да поцрни вака

Банана и цимет за подобар сон

Американски палачинки со банана

Банана коцки

Домашен пудинг од банана

Проблеми кои бананата ги решава подобро од лекови

Никогаш веќе не го фрлајте овој дел од бананата

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*