Рецепт за вкусна мимоза салата (Видео)

Рецепт за вкусна мимоза салата (Видео)

Преубава салата од зеленчук, мајонез, јајца и кисели краставички. Филувана во провиден сад изгледа декоративно, а може да се подготви во неколку помали садови или во еден поголем.

Состојки:

 • 4 средни компири
 • 400-500 гр моркови
 • 6-7 кисели краставички
 • 6 јајца
 • 1 главица кромид
 • 200 гр кашкавал
 • 300 гр салама по избор
 • 300 гр мајонез
 • 100 гр кисела павлака
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 1 веза магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*