Лути, но топи килограми и го чисти телото – Малкумина знаат колку е корисен овој зачин

Лути, но топи килограми и го чисти телото – Малкумина знаат колку е корисен овој зачин

Чили зачинот е лут и пече во уста додека го јадеме, но е многу здрав иако дел од нас не го знаат тоа.

Овој зачин се препорачува за согорување на масти во телото, топење килограми, како и за чистење на телото.

Ги отвара дишните патишта, го чисти и телото од катран, па затоа се препорачува за пушачите.

Црвената боја на чилито му ја даваат каротеноидите, додека пецкавиот вкус го даваат неговите етерични масла.

Сепак, не се препорачува за лица со осетлив желудник или проблеми со дигестивниот тракт.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица

Кашест сок од кајсии