Палачинки со фил од јаболка, цимет и ванила

Палачинки со фил од јаболка, цимет и ванила

Ова е непобедлив зимски десерт – израдувајте ги своите најмили!

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 2 јајца
 • 2 дл масло
 • 3 дл минерална вода
 • 1 лажичка сол

Состојки за фил:

 • 2 лажици путер
 • 1 лажичка цимет
 • ванилин шеќер
 • 1/4 лажичка мускатно оревче
 • 3 јаболка
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки за палачинки и оставете да отстои 30 минути.
 2. Во тава растопете путер, шеќер, ванилин шеќер, цимет и мускатно оревче во две лажици вода.
 3. Додајте излупени и на коцки исечкани јаболка и сок од лимон.
 4. Гответе на среден оган додека не омекнат, со непрекинато мешање.
 5. Испечете палачинки на кокосово масло. Наполнете ги со смесата од јаболка и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*