Науката потврди – Јадете суво грозје, превенира голем здравствен проблем

Науката потврди – Јадете суво грозје, превенира голем здравствен проблем

Сувото грозје има одличен вкус, се користи во многу десерти и оброци, а помага и за многу болести.

Ако го јадете три пати на ден, особено по оброците, ќе го намалите ризикот од зголемување на нивото на шеќер во крвта, .

Редовното консумирањето на суво грозје, според некои истражувања, може да помогне во намалувањето на шеќерот во крвта и за 16 проценти.

Сувото грозје е здраво бидејќи има низок глихемиски состав, има влакна и витамини, како и антиоксиданси кои многу помагаат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица

Кашест сок од кајсии

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*