Едноставен, а вкусен рецепт – Појадок готов за неколку минути

Едноставен, а вкусен рецепт – Појадок готов за неколку минути

Подгответе вкусен, брз и лесен појадок за само неколку минути во вашиот дом.

Навистина е едноставно за приготвување, а ова е постапката:

Состојки:

 • 750 гр компир
 • 100 гр брашно
 • 1 лажица вегета
 • 150 гр сирење
 • 40 гр маргарин
 • 2 јајца
 • презла
 • масло
 • мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Компирот се вари со лушпа, се лупи и пасира, па се меша во сад со брашно, вегета, изрендано мускатно оревче, јајцата и маргаринот.
 2. Се прават крокети и во секое се втиснува парче сирење на средина.
 3. Убаво се поминуваат во брашно, јајце и презла, се пржат на загреано масло, па се оставааат на хартија за да се впие маснотијата.
 4. Одлично одат со јогурт и тартар сос.
 5. Можете да декорирате со парче пропржена Пекабеско сланина.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Појадокот со кој Кардашијан ослабе но ги задржа облините

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

Почнете го денот со витаминска бомба

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*