Највкусен рецепт за солени мафини – Идеални за празниците

Највкусен рецепт за солени мафини – Идеални за празниците

Направете мафини за појадок, вечера или мезе, а кои се совршен избор за цело семејство.

Ова е рецептот за совршени мафини со брокула:

Состојки.

 • 3/4 шолји брашно
 • 1/2 шолја млеко
 • 1/4 шолји доматен сос
 • 1 јајце
 • 1/4 шолјички масло
 • 1 шолја брокула
 • малку рендано сирење
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Брокулата се чисти и се варат цветовите околу 15 минути во солена вода додека не омекнат.
 2. Јајцата пенасто се матат со сол, оригано и масло.
 3. Потоа се стваат и брашното со прашокот за пециво, сирењето и брокулата и млекото.
 4. Заедно се меша и се полнат калапи за мафини кои претходно сме ги премачкале со масло.
 5. Се пече 25 минути на 180 степени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мафини со компир и пармезан

Овошни мафини

Солени мафини со спанаќ и сирење

Шварцвалд мафини

Мафини со кокос

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*