Наместо кафе, испијте шолја какао – Помага за голем здравствен проблем

Наместо кафе, испијте шолја какао – Помага за голем здравствен проблем

Истражувачите утврдиле дека одредени супстанци кои ги има во составот на какаото помагаат прганизмот да лачи повеќе инсулин и да реагира на покаченото ниво на шеќер во крвта.

Оваа здрава и евтина намирница помага кај лицата заболени од дијабетес. Ова го утврдиле и истражувачите од Универзитет во Вирџинија.

Затоа, кафето заменете го со шолја какао и бидете здрави како дрен.

Секако, за оваа намена препорачливо е какаото да го консумирате без додавање на шеќер и млеко, односно направено само со топла вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*