Што да јадеме кога имаме главоболка? Храната е лек

Што да јадеме кога имаме главоболка? Храната е лек

Кога имаме главоболка сме раздразливи и чувствителни, па понекогаш ни се губи и апетитот.

Сепак, постојат и природни решенија за главоболка, а ова се само дел од нив.

Ако ве боли главата јадете компир. Тој е богат со калиум, односно во 100 гр компир има 421 мг калиум, а тој ја спречува главоболката.

Јадете и банани кои лесно се варат, бидејќи и желудникот може да биде раздразлив при главоболка.

На листата на лето нека ви биде и лубеницата, а јадете и ананас и краставица, која е одличен извор на вода. Ова е многу важно, бидејчи во некои случаи главоболката се јавува како последица на дехидрација на телото.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Магдонос и сода бикарбона 

Исечете го магдоносот без да се лепи на ножот

Здравствени придобивки од магдоносот

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

За една недела ќе го регулирате варењето

Само една лажица и ќе го испразните стомакот

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*