Белото овошје и зеленчук го чуваат срцето  – Ова се сите придобивки

Белото овошје и зеленчук го чуваат срцето – Ова се сите придобивки

Консумирајте поголеми количини бело овошје и зеленчук, кои го штитат срцето, а имаат и многу други бенефити.

Научниците дошле до откритие дека тие спречуваат срцев удар, како и тешки болести.

Во едно истражување спроведено на лица над 40. години се покажало дека оние кои консумираат овошје и зеленчук со бела боја, наспроти овошје и зеленчук со зелена или црвена боја, имаат помал ризик за срцев удар и срцеви болести.

Затоа, често јадете: карфиол, лук, грав, ориз…и чувајте го срцето.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кората на ова овошје ја фрламе а има многу витамини

Овошје спречува срцев удар кај жените

Јужното овошје го штити мозокот

Кромидот може да биде многу корисен

Трик со кој нема да ви течат солзи при сечењето кромид

Слатка зимница

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*