Со овој трик ќе подготвите најкремаво пире – Нема да има ни грутка

Со овој трик ќе подготвите најкремаво пире – Нема да има ни грутка

Постои еден многу едноставен трик со кој ќе подготвите најкремаво и многу вкусно пире од компири.

Сè што треба да направите е откако ќе ги сварите компирите во солена вода, да ги исцедите, но наместо веднаш да ги приготвите, треба да ги оставите во тенџерето во кое сте ги вареле да се исушат од топлината која испарува од него.

Потоа, направете го пирето кое ќе има најкремава текстура и нема да има грутки.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со години правиме пире а не сме ја знаеле оваа тајна

Запечено компир пире со лук

Рецепт за најкремасто пире

Салата со пире од компири

Не сте јаделе вакво пире

Запечено компир пире