Секоја жена треба да земе лажица дневно –  Лекува и регулира хормони

Секоја жена треба да земе лажица дневно – Лекува и регулира хормони

Боровиот полен е еден од најголемите дарови на природата кој го чува и штити целокупното здравје. Има широк спектар на здравствени придобивки од него, а може да се консумира неограничено.

Се бере на пролет, а може да се најде и во продавници за здрава храна.

Содржи осум аминокиселини и протеини, има многу витамин Б во себе, како и витамин Д3 кој ретко се среќава во билките.

Добар е за детоксикација на телото, поголема флексибилност на зглобовите, подобрување на имунитетот, а претставува и чувар од грипови и настинки.

Има заштитни својства од радиоактивните зрачења, го зголемува либидото, метаболизмот и помага за слабеење.

Се користи така што може да се додава во јадења, јогурт, млеко, шејкови или смути и сокови.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода