Пилешка салата по нов рецепт – Подготовки за највкусна празнична трпеза

Пилешка салата по нов рецепт – Подготовки за највкусна празнична трпеза

Направете вкусна пилешка салата со интегрални макарони. Кремава текстура која не се заборава. Совршен рецепт за новогодишните и божиќните празници кои ни се пред праг.

Ова е рецептот за вкусната салата:

Состојки:

 • 200 гр интегрални макарони
 • 150 гр Пекабеско замрзната пченка
 • 300 гр пилешко месо
 • 1 црвена пиперка
 • 180 мл кисела павлака Пекабела
 • 150 гр мајонез
 • оригано
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Интегралните тестенини се варат со малку сол, па се цедат. Се вари посебно пченката со малку сол и се цеди.
 2. Се обарува пилешкото месо со малку сол и ситно се сече. Црвената пиперка се сече на ситни коцки.
 3. Во сад се ставаат тестенините, пченката, пилешкото месо, црвената пиперка, оригано, сол и бибер. Се добро се меша.
 4. Се додаваат павлаката и мајонезот, па повторно се промешува салатата.
 5. Оладете и сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе рецепти за салати на Gotvi.mk:

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата

Салата деликатес