Се меша, реди и премачкува – Торта со неверојатен вкус

Се меша, реди и премачкува – Торта со неверојатен вкус

Направете лесна и вкусна торта за која нема мака – само се реди, се матат состојките и се премачкува.

Ова е рецептот за тортата која не може да биде полесна:

Состојки за кора.

 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици какао
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 кеса прашок за пециво

Состојки за крем:

 • 700 мл хопла
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 желатин
 • 100 гр чоколадо за готвење

Состојки за глазура:

 • 100 гр млечно чоколадо
 • 2 лажици масло

Начин на подготовка.

 1. За кората се замесува тесто од сите состојки, се става на плех и се пече 10 минути на 200 степени.
 2. За кремот се мати хоплата, се додава пудингот подготвен по упатството на кесичката, потоа желатинот и се соединува.
 3. Се сецка 100 грама чоколадо за готвење и се додава во кремот, па се мачка кората.
 4. Се топи чоколадото во масло за да добиете глазура и се разлева врз колачот.

Повеќе на Gotvi.mk:

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

Вкусна обланда со плазма и ореви

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече