Овој зачин двојно го забрзува метаболизмот – Топи сало и ве прави здрави како дрен

Овој зачин двојно го забрзува метаболизмот – Топи сало и ве прави здрави како дрен

Научниците утврдија дека циметот е посебен дар од Бога кој треба почесто да го употребуваме.

 Циметот го поттикнува метаболизмот, помага да топиме килограми и да бидеме многу поздрави.

Научници од Универзитетот во Мичиген установиле дека циметот има состојки кои помагаат телото да слабее, да се топат маснотиите особено на критичните зони, а се забрзува и метаболизмот за 180 посто.

Освен тоа, циметот помага за подобра работа на мозокот, помага при суво грло и кашлица, помага за намалување на менструалните болки кај жените.

Во голема мера го поттикнува лачењето на инсулин и е многу важен во борбата против дијабетесот.

Со циметот ќе бидете поенергични и ќе го зајакнете имунитетот.

Консумирајте цимет почесто.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Банани и цимет за подобар сон

Комбинацијата јаболко и цимет е фантастична

Циметот е лек за сите болести

Посна пита со цимет

Цимет ролнички

Празнични колачиња со цимет