Рецепт кој пекарите го кријат: Состојки за совршено тесто

Рецепт кој пекарите го кријат: Состојки за совршено тесто

Ова е рецепт за совршено тесто кое не може да не ви излезе убаво. Со овој рецепт, тестото ќе го правите само на овој начин.

Во продолжение ви ги откриваме состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 500 гр млако млеко
 • 200 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 квасец

Начин на подготовка:

 1. Се става брашното во длабок сад, па на средината се прави дупка, а таму се става малку млако млеко и квасец со лажиче шеќер, па се остана неколку минути за квасецот да набабри.
 2. Се додаваат останатото млеко, заедно со јогуртот, јајцата и солта, па се мешаат и се замесува тесто.
 3. Потоа, тестото се прекрива со крпа. Се остава да нарасне, а потоа од него може да направите пита, кифли…по ваш избор.
 4. Ако не го потрошите дента, истиот ден, можете да го чувате во ладилник за наредните неколку денови.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бомбици од тесто

Меко тесто исполнето со топол фил и слатки праски

Пица за 15 минути, не се чека тестото да нарасне

Ова е совршенство од тесто

Меки како душа по рецептот на Баба: Кифли со месо

Рецепт за најубави кифли