Пиперки во сенф – Повкусно од зимница

Пиперки во сенф – Повкусно од зимница

Направете вкусни пиперки со сенф, кои ќе ви бидат незаменливо мезе на трпезата.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2,5 кг пиперки во различни бои
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 4 дл вода
 • 1 л оцет
 • 400 гр сенф
 • 1 лажица сол
 • 2 лажици шеќер
 • 250 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги пиперките кои претходно сте ги исечкале заедно со сецканите кромид и лук, водата и оцетот да се варат. Кога ќе зовријат, оставете ја смесата на оган уште 10 минути.
 2. Ставете ги во цедалка и оставете да се цедат цела ноќ.
 3. Изматете ги сенфот со солта, шеќерот и маслото и заедно со пиперките соеднинете ги и ставете ги во тегли.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Рецепт за највкусна зимница

Направете кисела зелка за 10 дена

Скиселен лук

Необична зимница

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка