Со кората од банана решете го најголемиот кожен проблем

Со кората од банана решете го најголемиот кожен проблем

Кората од банана најчесто ја фрламе по употребата, без да знаеме колку е здрава и моќна за одредени здравствени проблеми. Секако, намената и е само за надворешна употреба.

Има многу витамини кои и помагаат на кожата, па затоа се користи за тело и лице без акни и брчки, за псоријаза, како и за кожни брадавици.

Тријте кора од банана од вашата кожа, на местото каде имате проблем.

Оставете ја вака кожата без да исплакнете околу 30 минути.

Исто така, докажано е и дека кората од банана има и антиалергиско и антибактериско дејство.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бананата нема да поцрни вака

Банана и цимет за подобар сон

Американски палачинки со банана

Банана коцки

Домашен пудинг од банана

Проблеми кои бананата ги решава подобро од лекови

Никогаш веќе не го фрлајте овој дел од бананата

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*