Постои еден трик за компирите да не скапат долго време

Постои еден трик за компирите да не скапат долго време

Има начин компирите да ги чувате подолго време во вашиот дом без да се расипат и да ги употребите кога ќе посакате. 

Потребно е да се чуваат на темно и студено место каде нема сонце. Никако не треба да се мијат, освен пред неговата употреба.

Компирот кој е измиен побрзо ќе омекне и скапе, па затоа мијте го директно пред да го излупите.

Исто така, ако веќе омекнал, има еден трик. Ставете го два часа во ладна вода и компирот ќе врати дел од својата цврстина.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил