(Видео) Со овој рецепт шпагетите повеќе нема да се лепат при варењето

(Видео) Со овој рецепт шпагетите повеќе нема да се лепат при варењето

Има еден трик со кој шпагетите нема никогаш да се лепат при варењето. 

Имено, сите правиме грешка бидејќи ги вариме најчесто во тенџере, а всушност треба да се варат во тава.

Прво се ставаат шпагетите, па потоа водата во тава.

Така тие ќе ја впијат водата и нема да се залепат, ниту пак ќе има потреба да додадете вода при готвењето.

Одлично функционира, погледнете ги деталите во ова видео:

Повеќе кулинарски трикови на Gotvi.mk:

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките