За нередовен циклус и климакс – Шолја ваков чај е решение

За нередовен циклус и климакс – Шолја ваков чај е решение

Најпозната состојка за подготовка на чаеви, жалфија, е исто така моќен антибиотик, а списокот на болести и состојби за кои помага е многу долг. 

Готвачите ја препорачуваат како важна состојка која го подобрува и вкусот на многу намирници, меѓу кои и на месото.

Чајот од жалфија е корисен за воспаление на грлото, вируси, воспаление на органи, вагинални секрети, потење, инфекции и има уште милион примени и широк спектар на состојби при кои таа помага.

Има позитивно влијание кај жените и во климакс, кај пореметувањето на менструалниот циклус, за прочистување на дробот, но и при состојба на реума.

Се применува и за релаксирање и ослободување од напнатост и нервоза. Корисна е за подобрување на имунитетот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос