Мешана деликатесна мусака

Мешана деликатесна мусака

Направете вкусна мусака на необичен начин. 

Вака се прави овој деликатес – тајната е во комбинцијата на месо:

Состојки:

 • 10 компири
 • 250 гр мелено месо
 • 150 гр мисиркино месо
 • 2 главици кромид
 • сол и вегета
 • 2 јајца
 • малку млеко

Начин на подготовка:

 1. Кромидот се сече ситно и се пржи на масло, па се додава меленото месо со ситно сеченото мисиркино месо, се ставаат сол и вегета и се остава да се динста десетина минути.
 2. Компирот се сече на кругови, а се реди на тава ред компир, ред месо, додека има смеса.
 3. Се матат две јајца со малку млеко и се прелева мусаката.
 4. Ставете да се пече на 220 степени 45 минути.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

На поинаков начин: Мусака од спанаќ

Мусака од слатка зелка

Вкусна мусака од кисела зелка

Мусака од карфиол

Мусака од бајат леб

Необична мусака со моркови

Мусака од тиквици

Мусака на грчки начин