Неодолив, вкусен и брз банана леб со ореви

Неодолив, вкусен и брз банана леб со ореви

Здрав десерт со совршен вкус!

Состојки:

 • 125 гр путер
 • 100 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 60 мл млеко (вода)
 • 4 банани
 • 200 гр брашно
 • 100 гр мелено ленено семе
 • 100 гр ореви
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • прстофат сол
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка мелено каранфилче

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте млеко, изладен растопен путер и со вилушка изгмечени банани. 
 2. Во брашното измешајте сода бикарбона, додајте ленено семе, сол, цимет, каранфилче и сè измешајте. 
 3. Испечете ги кратко оревите во сува тава (околу 5 минути) и крупно исечкајте ги. 
 4. Одвојте една рака ореви за посипување, а останатите измешајте ги со брашно и соединете со течната маса. 
 5. Сè лесно измешајте и ставете во калап 12х30 см кој сте го обложиле со хартија за печење. 
 6. Од горе посипете со ореви. Печете во рерна загреана на 180 степени 50 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта