Уживајте во највкусното лиснато крцкаво печиво (Видео)

Уживајте во највкусното лиснато крцкаво печиво (Видео)

Совршен солен оброк во било кое доба од денот…

Состојки:

 • 500-600 гр брашно
 • 200 мл јогурт
 • 3 јајца
 • 20 гр квасец
 • 1 лажица шеќер
 • малку сол
 • 150 гр фета сирење
 • 100 гр путер
 • семки

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растопете го во малку млака вода, додајте шеќер, јогурт, 2 јајца, брашно, сол, па замесете средно тврдо тесто и оставете го 30 минути да нарасне.
 2. Нараснатото тесто развлечете го и поделете го на 7 топчиња. Секое топче развлечете го што потенко и премачкајте го со путер, а преку со разматено сирење. Секое тесто развчлечено ставајте го едно преку друго, последното не го премачкувајте. Тестото мора да биде во правоаголен облик.
 3. Во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“ погледнете ги деталните инструкции за подготовка на ова јадење:

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта