Запечени топли сендвичи – Домот ќе замириса

Запечени топли сендвичи – Домот ќе замириса

Вкусни и брзи пица сендвичи за појадок кои се топат во уста. Вашиот дом ќе замириса и сите ќе ги намами на трпеза.

Ова е рецептот и начинот на кој се подготвуваат:

Состојки:

  • 5-6 парчиња леб
  • Пекабеско шунка или кулен
  • кашкавал
  • 1 павлака за готвење
  • 1 јајце
  • маргарин или путер

Начин на подготовка:

  1. Парчињата леб ги премачкуваме со маргарин или путер, за да омекнат при печењето.
  2. Ги ставаме во подмачкан плех за печење, а во меѓувреме ситно ги сечеме кашкавалот и саламата (количина по вкус) и ги мешаме со сите останати состојки во еден сад.
  3. Нанесуваме од смесата врз лебот.
  4. Ставаме да се печат дваесетина минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Gotvi.mk:

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука