Бомбици на кои им нема замена

Бомбици на кои им нема замена

Здрави и вкусни бомбици на кои им нема замена.

Ова е сè што ви е потребно, како и подготовката на рецептот:

Состојки:

 • 300 гр  бисквити
 • 1/2 шолја мелени бадеми
 • 1/2 шолја мелени кикирики
 • 1/2 шолја сечкани смокви
 • 4 лажици какао
 • 100 гр путер
 • 1/2 шолја кокос
 • 1/2 шолја мелени ореви
 • млеко по потреба

Начин на подготовка:

 1. Бисквитите се мелат заедно со сите состојки и се ставаат во поголем сад.
 2. Се топи путерот и се додава во смесата.
 3. Се меша сè и се додаваат 2-3 лажици млеко.
 4. Се обликуваат топчиња и убаво се поминуваат во кокос, мелени бадеми и ореви.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Домашни крем банани – вкусот на детството

Фереро колач полн со чоколадо

Торта која лесно се прави, а е апсолутен хит – Повкусна од Рафаело

Розен торта со многу ореви

Фантастична урнебес торта

Чоколадна торта со ореви

Направете совршена декорација за на торта

Неодолива торта со кафе и бадеми