Има повеќе калциум од млекото – Помага за превенција од болести, холестерол и депресија

Има повеќе калциум од млекото – Помага за превенција од болести, холестерол и депресија

Има повеќе калциум од млекото, богат е со влакна и омега 3 масни киселини. Се работи за кељот, кој е и здрав и вкусен.

Содржи витамини Ц, А, К, многу други витамини и минерали, растителни влакна, калциум, калиум и многу други состојки здрави за нас.

Се покажало дека штити од рак така што го смалува неговото проширување, а штити и од други тешки болести.

Ги чува очите и видот, а помага и за правилна работа на срцето. Исто така ги храни коските и ги прави поцврсти.

Помага за подобро расположение. Добар сојузник е и за намалување на холестеролот, но треба да се приготвува на пареа, а не на путер, маргарин или масло.

Прочитај повеќе вести:

Јадете прокељ и чувајте го здравјето

Салата со блитва и прокељ

Секељи гулаш

Есенско слабеење со помош на 5 плодови

Оваа храна го спречува опаѓањето на косата

Изгасете ги цигарите еднаш засекогаш: Со оваа храна гарантирано ќе се откажете од порокот

Трик од кујната: Со ова комарец нема да ве касне цело лето

Италијанска чорба на балкански начин