Вкусот на есента: Бомбици од дуња со кокос и ореви

Вкусот на есента: Бомбици од дуња со кокос и ореви

Направете вкусни топчиња од дуња за сечиј вкус. Брз и лесен рецепт за сечиј џеб.

Ова се потребните намирници и начинот на подготовка:

Состојки.

  • 1 кг дуњи
  • 500 гр шеќер
  • 1 лимон
  • 50 гр кокос
  • 50 гр мелени ореви

Начин на подготовка.

  1. Дуњите се мијат убаво и се рендаат на крупната страна на рендето.
  2. Се варат во малку вода, па кога ќе омекнат, се цедат и се додаваат сокот од лимон, шеќерот и само малку од водата во која се вареле.
  3. Оладете ги и направете топчиња.
  4. Убаво поминете ги во кокос и ореви.

Уживајте во овој вкусен десерт и новитетот на вашето мени 🙂

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Домашни крем банани – вкусот на детството

Фереро колач полн со чоколадо

Торта која лесно се прави, а е апсолутен хит – Повкусна од Рафаело

Розен торта со многу ореви

Фантастична урнебес торта

Чоколадна торта со ореви

Направете совршена декорација за на торта

Неодолива торта со кафе и бадеми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*