Ако ве мачи астма овие природни лекови се најмоќно оружје против неа

Ако ве мачи астма овие природни лекови се најмоќно оружје против неа

Астмата е често хронично заболување на дишните патишта проследено со несакани ефекти како кашлица, отежнато дишење, чувство на стегање во градите. Се јавува и како последица на генетски фактори, најчесто во детството, а за жал е се почеста појава во светот.

Покрај терапијата за астма, се препорачуваат и моќни природни лекови.

КОРИСТЕТЕ ЧАЈ ОД МАЈЧИНА ДУШИЦА

Мајчината душица ги отстранува проблемите на дишните патишта и астмата, го раствара слузот и го олеснува искашлувањето, а спречува и инфекции.

Полна лажица мајчина душица прелијте со 250 милилитри зовриена вода, а потоа испијте го чајот.

КОРИСТЕТЕ РЕН

Ренот е најстар природен лек за астма кој го чисти телото, го забрзува метаболизмот и ги прочистува белите дробови и синусите.

Четири лажици рендан ред измешајте ги со шолја јаболков оцет и варете на тивок оган, па процедете и добиената течност додадете ја во иста количина мед.

Уште малку варете за да се добие смеса како сируп, па кога ќе се олади ставете во тегла и земајте по една лажица навечер и наутро цел месец.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува