Топли кришки од рерна – Крцкави и вкусни, готови за 10 минути

Топли кришки од рерна – Крцкави и вкусни, готови за 10 минути

Брзо предјадење со совршен вкус. Брзи печени лепчиња готови за 10 минути.

Ова е се што ви е потребно:

Состојки:

  • 10 парчиња леб
  • 2 лажици кечап
  • 2 лажици мајонез
  • 200 гр шунка или кулен Пекабеско
  • 200 гр кашкавал
  • оригано и други зачини (по вкус)

Начин на подготовка.

  1. Соединете ги кечапот и мајонезот, а потоа премачкајте ги парчињата леб од горната страна. Ставете оригано по вкус, па два круга шунка или кулен. Изрендајте кашкавал, па уште малку оригано.
  2. Печете во загреана рерна на 220 степени околу пет минути.
  3. СОВЕТ: За покрцкави лепчиња нека биде крената решетката на шпоретот најгоре.

На здравје!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко