Како да не се здебелите оваа зима?

Како да не се здебелите оваа зима?

Вообичаено, во есенските и зимски денови ја менуваме и исхраната. Растат калориите на состојките, а активностите опаѓаат. Качувањето килограми не е невообичаено, туку многу честа појава.

Сепак, можете да го избегнете тоа, а еве и како:

1. Нека половина од вашите оброци се состојат од овошје и зеленчук. Ако немате свежи, можете да ги пробате и во замрзната форма.

2. Пронајдете облик на активност кој ви одговара, и кој ќе го правите со мерак половина до еден час секој ден. Пешачење, планинарење, возење статичен точак, вежбање во теретана или по дома и слично.

3. Уживањето во храната, наместо во торти и слатки, нека биде во чај, топло какао без шеќер…

4. Супата нека ви стане задолжително предјадење.

5. Секоја вечер десертот нека се состои од шумско овошје, банана, јаболка или мед. Избегнувајте да јадете по 18 часот, освен овошје или зеленчук.

6. Наместо вештачки пијалаци, преорентирајте се на природни чаеви и цедени сокови.

7. Спријателете се со јаболките и јадете ги свежи. Или печете ги, правете колачи од нив, салата…

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Есенско слабеење со помош на 5 плодови

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*