Фереро колач полн со чоколадо

Фереро колач полн со чоколадо

Направете вкусен Фереро колач од кој тече чоколадо. Ова е рецептот и постапката со потребните намирници:

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 100 гр шеќер во прав
 • 4 јајца
 • 130 гр црно чоколадо
 • 1 лажица какао
 • 70 гр брашно
 • малку сол
 • 130 мл млеко
 • 70 мл павлака

Состојки за подготовка на крем:

 • 400 гр нутела
 • 400 гр крем сирење
 • 250 гр лешници
 • 100 гр наполитанки сронети

Состојки за подготовка на глазура:

 • 200 гр црна чоколада
 • 200 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Се мати шеќерот со путерот. Чоколадото се топи, па во путерот се додаваат 4 жолчки, чоколадата и ванилиниот шеќер.
 2. Брашното се меша со прашокот за пециво, па се додаваат смесата, слатката павлака, млекото и четирите белки. Матете додека не стане пенасто.
 3. Смесата се става во тавче за печење и се пече на 180 степени 30 минути.
 4. Се мати смесата за кремот, па кората се сече на два дела.
 5. Се става едниот дел долу, се мачка со филот, па се става втората кора и се става глазурата составена од растопеното чоколадо измешано со слатката павлака.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Торта која лесно се прави, а е апсолутен хит – Повкусна од Рафаело

Розен торта со многу ореви

Фантастична урнебес торта

Чоколадна торта со ореви

Направете совршена декорација за на торта

Неодолива торта со кафе и бадеми

Ароматична торта: Десерт со тиква кој им успева на сите

Ароматична есенска торта со тиква

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*