Еве како да ја исчистите куќата со лимон

Еве како да ја исчистите куќата со лимон

Дека лимонот е одлично средство за дезинфекција и чистење, веќе сме пишувале, но дали знаевте дека оваа намирница може да ги отстрани и најтврдокорните флеки, како и оние од масло.

Исцедете сок од лимон во половина литар млака вода, а потоа мешавината ставете ја на висока температура во микробранова рерна на 5 минути, па со сунѓер отстранете ги остатоците од нечистотија од рерната.

Исто така, ова можете да го примените и кај обична рерна, шпорет и останати површини и елементи во вашиот дом.

Смесата од лимон и вода ефикасно ќе ги отстрани нечистотиите, а воедно ќе ги неутрализира непријатните мириси.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*