Лиснати ролни со пилешко и сланина

Лиснати ролни со пилешко и сланина

Превкусни ролни со пилешко и сланина – фантастичен предлог за совршен доручек или вечера.

Состојки:

 • 2 поголеми парчиња пилешки гради
 • 1 изрендано чешне лук
 • 3 тенки парчиња сланина Пекабеско
 • 4 исечкани сушени домати
 • 1 рака исечкани листови босилек
 • 375 гр лиснато тесто
 • 1 жолчка
 • 25 гр сусам

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради ситно исечкајте ги или сомелете ги со чешне лук.
 2. Во таа смеса додајте исечкана сланина, сушен домат и листови босилек. Добиената смеса добро разматете ја со миксер.
 3. Тестото за ролни развлечете го и во средина, по должина ставајте од смесата.
 4. Свиткајте го тестото и затворете го од страните. Исечете ролни.
 5. Ролните ставете ги во плех, премачкајте ги со јајце и посипете со сусам.
 6. Печете на 180 степени околу 20 минути додека ролните не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта