Деликатес: Лазања во куглов

Деликатес: Лазања во куглов

Направете една необична, но многу вкусна лазања. За овој рецепт ќе ви биде потребна и модла за куглов колач.

Состојки:

 • 400 гр мелено месо
 • 1/2 кромид
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица сол
 • 4 чешниња лук
 • сол и бибер
 • 600 гр доматен сос
 • 420 гр рикота
 • 1/2 шолја пармезан
 • 1 јајце
 • лазањи
 • 2 шолји моцарела
 • босилек

Подготовка:

 1. Го пржиме месото на масло со зачини, кромид, па додаваме доматно пире и мешаме.
 2. Мешаме пармезан со јајце и магдонос, па ги редиме лазаљите во куглоф, ставаме пармезан, па бел сос па месо.
 3. Се завиткуваме и печеме.

Повеќе детали за состојките и начинот на подготовка погледнете во видеото:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ОВОЈ РЕЦЕПТ ГО БАРАВТЕ – Ручек кој често ќе го правите (ВИДЕО)

Која е тајната за совршени лазањи?

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе