Вкусен компир деликатес со зеленчук и кашкавал

Вкусен компир деликатес со зеленчук и кашкавал

Направете вистински компир деликатес со зеленчук и кашкавал. Еве го рецептот:

Состојки.

 • 500 гр компир сечен на кругови
 • 2 лажици сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • малку бибер
 • 1 лажица пармезан
 • 1 шолја млеко
 • 1 домат сецкан
 • 5 јајца
 • 1/4 шолји млад кромид
 • 1/2 шолја сланина малку запржена
 • 1/2 шолја чедар
 • лук во прав

Подготовка:

 1. Компирите се сечат на кругови.
 2.  Додате ги зачините, како и маслото и пармезанот.
 3. Измешајте и наредете во огноотпорен сад како за мусака.
 4. Ставете да се пече на средна температура
 5. Во друг сад се мешаат останатите состојки и со нив се прелева компирот. Печете уште 30 минути.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*