Едноставен трик со кој колачот повеќе нема да ви се лепи на тавчето за печење

Едноставен трик со кој колачот повеќе нема да ви се лепи на тавчето за печење

Многу често кога печеме колач се соочуваме со проблем – колачот се лепи за дното или страните на тавчето за печење, па не можеме да го обликуваме колачок за сервирање.

Подмачкуваме со масло, користиме хартија за печење…

Но, постои еден едноставен трик, како овој проблем да биде минато:

Подмачкајте го целото тавче со масло за јадење. На целата површина (на самото дно, како и од страните) нанесете тенок слој презла. Со раце убаво убаво залепете ја за маслото.

Потоа, применете ја стандардната процедура, односно смесата за тесто за колач ставете ја во тавчето и печете според рецептот кој го имаме.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Трик за марулата да биде свежа во фрижидерот

Трик за најсочно пиле: Вака испечете го без нервози

Постои еден трик за да не се згусне оризот при варењето

Супата ви испадна многу мрсна: Трик кој за 30 секунди го спасува ручекот!

Исеченото јаболко нема да пожолти со еден трик

Бананата нема да поцрни со овој трик

Постои еден трик за лесно да исечете магдонос без да се лепи на ножот