Стар одличен рецепт за колач со јаболка

Стар одличен рецепт за колач со јаболка

Стар, добар рецепт за колач од мирисни јаболка…

Состојки за тесто:

 • 2 јајца
 • 250 гр маргарин
 • 4 шолји брашно + 1 шолја
 • 1 шолја шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 шолја јогурт (може и млеко)
 • кора од лимон

Состојки за фил:

 • 1,5 кг јаболка
 • 200 гр шеќер
 • 1 лажичка цимет

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*