ДОМАЌИНКИТЕ СЕ ВООДУШЕВЕНИ: Похована гибаница каква што не сте пробале (ВИДЕО)

ДОМАЌИНКИТЕ СЕ ВООДУШЕВЕНИ: Похована гибаница каква што не сте пробале (ВИДЕО)

Старата добра гибаница, но во ново руво, нема да и одолеете!

Состојки:

  • кори
  • 200 гр сирење
  • брашно
  • презла
  • 2 јајца
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Скршете јајце, додајте сирење, па изгмечете со вилушка. Првата кора раширете ја, намастете ја, додајте друга па на неа во средина ставете фил. Свиткајте го горниот и долниот крај на корите, па левата и десната страна да се состават на средина и потоа свиткајте во ролна. 
  2. Скоја ролна провлечете ја низ брашно, јајце и презла, потоа пржете во маст. Вадете на салфети добро да ја впијат маснотијата. Сервијате ги топли со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот