Брзи лиснати корпи со пилешко и печурки

Брзи лиснати корпи со пилешко и печурки

Вкусно предјадење, мезе или вечера. Направете вкусни лиснати корпички со пилешко и со шампињони.

Состојки:

 • 1 пакување смрзнато лиснато тесто (500гр)
 • 200 гр шампињони
 • 300 гр пилешко месо
 • 1 шолја павлака за готвење
 • 1 шолја млеко
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица маргарин
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • сол и бибер
 • други зачини по вкус

Подготовка:

 1. Пилешкото месо се сецка на мали парчиња, па се пропржуваат на загреан путер.
 2. Се додаваат шампињоните ситно исецкани, и се пржи уште 3-4 минути.
 3. Кога ќе изврие водата од шампињоните, додајте павлака за готвење и крчкајте уште некоја минута. Ставете сол и бибер, како и други зачини по вкус.
 4. Во шолја млеко разматете го брашното и потоа додајте го и магдоносот.
 5. Листатото тесто ставете го на маса, развлечете го колку можете потенко, па исечете кругови малку поголеми од калап за мафини, и редете ги во подмачканите калапи за мафини.
 6. Во секоја корпичка ставете од смесата.
 7. Исечете помали кругови од тестото кое преостанало и затворете ги корпичките во калапите, внимавајќи да не истече филот.
 8. Печете на загреана рерна на 220 степени околу 20-25 минути.

Добар апетит ви посакува Gotvi.mk 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта