Направете кисела зелка за зимница за 10 дена

Направете кисела зелка за зимница за 10 дена

Постои лесен и брз начин да скиселите зелка.

Состојки:

  • 1 зелка
  • сол
  • ловоров лист
  • бибер

Подготовка.

  1. Зелката се чисти од оштетени листови, потоа се ставаат листовите во сад со бибер и ловоров лист.
  2. На литар вода се става 30 грама сол и се прелева зелката.
  3. Затворете со капак.
  4. Оставете 7-10 дена.

Повеќе видеа со кулинарски рецепти, соцети и трикови прочитајте тука

Повеќе поврзани рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*